ZOFIA - JAN KUBICKI

Zofia Kubicka

Egresada de la Academia de bellas artes de Varsovia. Sus trabajos han cuentan con un gran reconocimiento internacional en países como España, Estados Unidos, Italia, Inglaterra.

 

 

 

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych  w Warszawie Wydziału Rzeźby. Dyplom w pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza  w 1994 roku.  Jej prace znajdują się przeważnie w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą – Hiszpania, Stany Zjednoczone, Włochy, Anglia. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

 

Rzeźby Zofii Kubickiej to obrazy malowane przez przestrzeń, wibrację, subtelność i niespotykaną wrażliwość odczuwania struktury rzeźbiarskiej. Sztuka jest dla artystki spotkaniem intymnym. Jest rodzajem dziennika w którym opisuje czas, nadając wyrafinowany  kształt rzeźbiony w materii. Nie tworzy manifestów ani deklaracji artystycznych. Twórczość jest dla niej codzienną czynnością taką samą jak  jedzenie, czytanie książek, pilnowanie dzieci. To z tej codzienności, wydawałoby się tak nieciekawej i szarej, szuka źródeł powodów powstawania kolejnych rzeźb. Wyprowadza formę rzeźb z modelunku intuicyjnego. Miękkość i delikatność plastycznego języka, jakim się posługuje artystka, tworząc struktury rzeźbiarskie, nacechowany jest osobistymi przeżyciami tak nierozerwalnie związanymi z naturą. Interesuje ją człowiek jako część wszechobecnej przyrody. Bowiem, złapany na chwilach codziennej intymności jawi się nam jako istota niedoskonała, nasycona emocjami, zespolona przenikającym czasem , poszukująca. W pracach artystki zastygły w bezruchu gest jest kreatorem całej kompozycji dzieła. Nie rzeźbi dzieł realistycznych lecz ich złudzenie tak dobre, że odbiorcy jej prac odnoszą wrażenie obcowania z energią istnienia.  To rzeczywistość subtelnych imaginacji wykorzystujących  oszczędną formę gestu przedstawionych postaci i sytuacji rzeźbiarskich. Niejednokrotnie łączy techniki aby uzyskać efekt obrazu w rzeźbie. 

 

 

Jan Mitaś Kubicki

1994 Dyplom ASP w Warszawie Wydział Rzeźby w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego 

1987 Studium Medyczne 

1985 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanym 

Mieszka i tworzy w Warszawie. 

 

Autor wielu akcji artystycznych ukierunkowanych na współczesną wizję człowieka. Artysta realizuję projekty rzeźbiarskie i artystyczne w różnych przestrzeniach publicznych. Jego prace wychodzą poza granice tradycyjnie rozumianej formy rzeźbiarskiej. W swoich działaniach łączy formy przestrzenne, angażując widza we własną przestrzeń twórczą. W swoich plastycznych wędrówkach zaprasza do symbolicznego poszukiwania archetypów sztuki określanych jako porzuconych świadectw działalności współczesnego człowieka. Posługuje się zatem materiami zużytymi, wykorzystując ponownie materialność przedmiotów lub fragmenty przedmiotów by odczytać  pozostawiony znak życia.  Ponad społeczny aspekt wypowiedzi artystycznej jest głównym narzędziem którym posługuję się artysta opisując otaczające go wyzwania plastyczne.  Członek ZPAP. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych.